A kiedy znudzą ci się seriale…

natemat.pl

Monika Przybysz

A KIEDY ZNUDZĄ CI SIĘ SERIALE…

 NA TEJ STRONIE TRWA KIERMASZ KSIĄŻEK. RABATY SĄ GIGANTYCZNE.

Ileż można oglądać te seriale? Jak pokazuje doświadczenie ostatnich miesięcy – długo. Przychodzi jednak taki moment, w którym nawet najbardziej zagorzały pandemiczny serialożerca zapragnie odmiany i sięgnie po książkę. Albo raczej: zacznie zastanawiać się, po jaką sięgnąć. Mamy mocne rekomendacje.

Wielkanocny Kiermasz Książkowy to miejsce, które powinniście odwiedzić w pierwszej kolejności. Internetowa księgarnia Ebookpoint właśnie pod tym szyldem umieściła aż 40 tysięcy (!) pozycji w, mówiąc oględnie, bardzo atrakcyjnych cenach.

Niektóre z obniżek sięgają aż 97 proc., a wszystkie potencjalne zakupy kurier dostarczy wam do domu za darmo – naturalnie, jeśli zdecydujecie się na zakup “papieru”. Za ebooki czy audiobooki możecie zabrać się, co oczywiste, zaraz po dokonaniu płatności.

Wystarczy ułożyć się wygodnie na kanapie, wybrać ciekawy tytuł i… tu zaczynają się schody. Bo odpowiedź na pytanie: “Który z 40 tysięcy tytułów, obejmujących praktycznie każdą dziedzinę życia, wciągnie mnie w swój świat bez reszty?” może być trudna. Ale nie musi!

Specjalnie dla was dokonaliśmy wstępnej preselekcji. Poniżej znajdziecie 10 propozycji. I choć każda z nich należy do innej “bajki” gatunkowej, to jednak wszystkie spokojnie można opatrzyć etykietą “must read”.

A skoro przy rzeczach obowiązkowych jesteśmy, dokładnie w takich kategoriach należy dzisiaj postrzegać czytnik ebooków. Jeśli jeszcze nie posiadacie takiego urządzenia, albo posiadacie, ale zdecydowanie nadszedł czas, aby wymienić go na nowszy model – jest okazja.

Wystarczy że w dniach 30.03-05.04.2021 dokonacie dowolnego zamówienia w księgarni Ebookpoint.pl, a następnie przekonacie Wielkanocnego Zajączka, że to właśnie wam powinien podarować nowy czytnik od PocketBook.

Jak informuje Ebookpoint.pl, współpracujący z nimi zajączek uwielbia osoby kreatywne. Wystarczy więc w taki właśnie sposób przekonać go, że czytnik powinien trafić do was. Forma perswazji – dowolna. Możecie napisać list, nagrać filmik, zaśpiewać piosenkę, zrobić zdjęcie… lub wymyślić coś zupełnie innego.

Najważniejsze, aby swoje “dzieło” zamieść na blogu Ebookpoint.pl w komentarzu do wpisu konkursowego, w którym znajdziecie również szczegóły dotyczące konkursu.

A teraz wróćmy do lektury, a właściwie – do lektur. Oto nasz wiosenny top 10.

  • „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” — Katarzyna Tubylewicz

Samotność to słowo, które obecnie wielu z nas odmienia przez sporą liczbę przypadków, głównie w kontekście negatywnym A gdyby tak przez chwilę pomyśleć jak Szwed i poszukać w samotności pozytywów: ukojenia, samoświadomości, zadumy? Warto spróbować.

Od wydawcy: Zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania.

Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. Jednocześnie Samotny jak Szwed? to kolejna odkrywcza książka o naszych sąsiadach zza Bałtyku. Dla Tubylewicz Szwecja to lustro, w którym przegląda Polskę i siebie samą, a o Szwecji mówi się, że jest rajem dla samotników. Czy to prawda?

  • „Wyborny trup” — Agustina Bazterrica

Pamiętacie, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu pandemia wydawała się tak samo prawdopodobna, jak to, że obcy osiedlą się na strzeżonym osiedlu w podwarszawskich Markach? Mniej więcej tak samo surrealistyczna wydaje się dystopijna wizja, którą w swoim thrillerze snuje Agustina Bazterrica – czyżby do czasu? Pozycja dla ludzi o silnych nerwach i… żołądkach.

Od wydawcy: Po Przemianie kwitnie handel „mięsem specjalnym”. Marco, syn rzeźnika, wie, jakimi prawami rządzi się ta branża. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej osoby z goryczą obserwuje upadek ludzkiej moralności. Pewnego dnia otrzymuje prezent od jednego z kontrahentów – żywą samicę, perfekcyjny okaz wart fortunę. Wie, że domowe hodowle są surowo zakazane. Może ją sprzedać. Może zrobić ucztę. Albo może też…

  • „Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie” — Scott Young

Chyba nigdy nie mieliśmy lepszych warunków, aby w końcu opanować szydełkowanie, zostać mistrzem suddoku czy nauczyć się hiszpańskiego. Warunki są, chęci też, ale czy starczy nam umiejętności i samozaparcia? Scott Young przekonuje, że tak. I ma na to dowody.

Od wydawcy: W tej książce znajdziesz sprawdzone w praktyce nowe metody błyskawicznej nauki, dzięki którym osiągniesz wyższy poziom zdobywania wiedzy. Metody te oparto na wynikach najnowszych badań i starannie udokumentowano. Szybko się przekonasz, że nie są to magiczne sztuczki, lecz potężne narzędzia dostępne dla każdego, kto chce rozwijać się w karierze, nauce i życiu.

Znajdziesz tu również, poza starannym opisem zasad ultranauki, praktyczne wskazówki, które ułatwią opracowanie i realizację własnego planu szybkiego i głębokiego opanowania dowolnego tematu. Niezależnie od tego, czy ma to być jeden lub kilka języków obcych, ukończenie studiów w ułamku czasu ich trwania czy obsługa złożonego narzędzia, zasady ultranauki Ci to umożliwią.

  • „Szkice z filozofii głupoty” — Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach

Nad tym zjawiskiem nie wolno przechodzić do porządku dziennego. Sprawdźcie, jak z głupotą rozprawiają się trzej wybitni profesorowie i myśliciele.

Od wydawcy: Głupota to słowo posiadające w języku polskim 283 synonimy występujące w co najmniej 28 różnych grupach znaczeniowych. W Szkicach zostały opisane wyłącznie „przypadki zawinione” wynikające z gnuśności, ewentualnie etycznej niegodziwości określonych osób, a nie przypadki, na które ktoś nie mógł mieć żadnego wpływu. Autorzy opisują swoje własne doświadczenia związane z głupotą i głupcami w myśl przekonania, że każda próba mająca na celu „policzenie” i „ponazywanie” głupoty jest warta zachodu.

  • „Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo” — Brian Tracy

Dlaczego jedni mają na kontach miliony a inni – debety? Odpowiedź jest zaskakująco prozaiczna, a diabeł – jak zwykle – tkwi w maleńkich szczegółach.

Od wydawcy: Z tej publikacji dowiesz się, czym są „nawyki milionerów” – czyli ludzi, którzy zbudowali fortuny w ciągu jednego pokolenia. Poznasz skuteczne metody, jak myśleć efektywniej, podejmować lepsze decyzje i działać skuteczniej. Przeczytasz też o technikach zarządzania finansami, zdecydowanie ułatwiających osiąganie niektórych celów.

Jednak Twoim najważniejszym zadaniem będzie praca nad własnym charakterem: masz się stać wspaniałym człowiekiem. Kimś, kto nadaje kierunek w swojej społeczności i stanowi wzór doskonałości. Aby to osiągnąć, musisz popracować nad własnymi nawykami: wybrać te potrzebne i konsekwentnie je utrwalać. Twój sukces przyjdzie – wystarczy, że świadomie wyuczysz się pożądanych zachowań!

  • „Lhotse. Lodowa siostra Everestu” — Monika Witkowska

Relacja z pierwszej ręki. To najłatwiejszy sposób, aby “wspiąć się” na osiem tysięcy metrów.

Od wydawcy: Lhotse (8516 m n.p.m.), czwarta góra świata, to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez Monikę Witkowską. Stanęła na nim 16 maja 2019 roku. Książka, która trzymasz w ręku, stanowi relację z tej wyprawy, złożoną z opowieści o wspinaczce, o spotkanych ludziach, o chwilach szczęścia, ale także o prawdziwych dramatach.

  • „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” — Urszula Młodnicka-Kornaś, Agnieszka Magdalena Waligóra

Coś dla dzieciaków, które jeszcze nie wiedzą, że nie zawsze muszą być we wszystkim najlepsze.

Od wydawcy: Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić.

  • „Techniki negocjacji i wywierania wpływu” — Michał Chmielecki

Lektura obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy prowadzą własny biznes. Podstawową wiedzę, na temat tego, jak prowadzić negocjacje zastosujecie – z sukcesem – niemal w każdej dziedzinie życia.

Od wydawcy: Ta książka wyczerpująco wyjaśnia, na czym polegają profesjonalnie prowadzone negocjacje, oraz podpowiada, z których technik negocjacyjnych warto korzystać i o jakich zasadach negocjatorskich należy zawsze pamiętać. Wskazuje, które tematy warto poruszać w rozmowie biznesowej, a które lepiej pominąć. Pozwala zrozumieć wagę planowania procesu negocjacyjnego i dobrze przygotować się do dyskusji.

Nie zabrakło omówienia najważniejszych metod wywierania wpływu oraz skutecznych sposobów na nawiązywanie szczerych i długotrwałych relacji, a także wskazówek, jak radzić sobie z własnymi emocjami i niwelować pojawiające się przy okazji negocjacji konflikty.

  • „Alibaba. Jak Jack Ma stworzył chiński Amazon” — Duncan Clark

Niesamowita historia sukcesu, a w tle: fascynujący rys gospodarczy i socjologiczny dzisiejszych Chin.

Od wydawcy: Alibaba to nietypowa nazwa dla chińskiej firmy, a założyciel tego przedsiębiorstwa jest, jak na Chiny, nietypowym biznesmenem. Mimo to – a może właśnie dlatego – firma odniosła sukces bez precedensu: stała się największym wirtualnym centrum handlowym na świecie. Zakupy w nim robi co roku ponad 450 milionów klientów.

Jeśli spojrzeć z perspektywy Zachodu, koniecznie trzeba dopowiedzieć, że Alibaba odgrywa niezwykle istotną rolę w przemianach gospodarczych w Chinach – pomaga porzucić niegdysiejsze „wyprodukowano w Chinach” na rzecz bardziej aktualnego „kupiono w Chinach”. Rola ta jest dostrzegana nie tylko w Państwie Środka. Założyciel Alibaby, Jack Ma, traktowany w Chinach jak bohater narodowy, cieszy się również szacunkiem najważniejszych ludzi Zachodu.

  • „Jak zyskać satysfakcję i wzbogacić swoje życie” — Dale Carnegie

W każdym z nas tkwi potencjał. Ta książka nie tylko pomaga w to uwierzyć, ale i uczy, jak wykorzystać własne “ukryte moce”.

Od wydawcy: Niemal każdy marzy o ciekawszej egzystencji. Zwłaszcza jeśli wiedzie monotonne i bezbarwne życie, spędza lata w męczącej pracy, która nie daje satysfakcji, i przeznacza wolny czas na czynności nieprzynoszące ani zadowolenia, ani lepszego samopoczucia.

Zwykle o swoje niepowodzenia obwinia przeszłość, niepełne wykształcenie, brak pieniędzy, niesprzyjające warunki zewnętrzne, własny wygląd czy też brak talentów i kompetencji. Oczywiście, człowiek nie może wszystkiego odmienić i nagiąć wszechświata do swoich życzeń. Ma jednak w rękach potężne narzędzie – wystarczy, że zmieni podejście do życia!

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Helion.