Google pozwane za śledzenie użytkowników w trybie incognito

komputerswiat.pl

GOOGLE POZWANE ZA ŚLEDZENIE UŻYTKOWNIKÓW W TRYBIE INCOGNITO

Google oferuje w wybranych aplikacjach tryb incognito, który teoretycznie ma pozwalać na korzystanie z różnych usług bez zbierania prywatnych danych. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Gigant z Mountain View doczekał się pozwu zbiorowego. Firmie zarzuca się naruszenie prywatności milionów użytkowników.

Tryb incognito, który w teorii powinien zapewniać użytkownikom możliwość korzystania z usług Google bez naruszania prywatności, okazuje się być nieskuteczny. Tego typu głosy pojawiały się już wcześniej. Teraz sprawa skończyła się w sądzie. Gigant z Mountain View doczekał się pozwu zbiorowego w Kalifornii.

Do sądu federalnego w San Jose we wtorek trafił pozew zbiorowy przeciwko Alphabet Inc. – firmie, która jest właścicielem Google. Poszkodowani domagają się zadośćuczynienia za naruszenie ich prywatności w trakcie korzystania z usług w trybie incognito. W tym czasie dane użytkowników były zbierane i odbywało się to m.in. przez menedżera reklam, Analyticsa czy wtyczki na stronach internetowych.

W pozwie czytamy, że uruchomienie trybu incognito jest nieskuteczne, bo strony internetowe i tak mogą zbierać dane użytkowników. Sprawa sięga czasów od 2016 roku, kiedy to naruszono prywatność milionów użytkowników. Każdy z nich miałby dostać co najmniej 5 tysięcy dolarów (ok. 20 tysięcy złotych) odszkodowania. Nie wiadomo, jak skończy się ta sprawa. Możliwe, że za porozumieniem stron.