Matura z matematyki 2020.
TOP 5 PORAD, JAK ZDAĆ EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI. JAK ZAPLANOWAĆ OSTATNIE TYGODNIE PRZED EGZAMINEM? [PORADNIK]
Matura 2020 z matematyki odbędzie się 9.06.2020 (poziom podstawowy) i 15.06.2020 (poziom rozszerzony). Czasu na naukę w tym roku jest nieco więcej. Jak więc wykorzystać ostatnie tygodnie przed maturą? Co zrobić, żeby zdać egzamin maturalny z matematyki? Oto porady przygotowane przez nauczycielkę MathRiders specjalnie dla maturzystów.
Nauczycielka MathRiders (to program nauczania matematyki) radzi, aby skupić się przede wszystkim na rozwiązywaniu arkuszy maturalnych z wykorzystaniem zestawu wzorów matematycznych, sporządzonym przez CKE.
Dzięki rozwiązywaniu przykładowych arkuszy zweryfikujemy luki w wiedzy oraz przekonamy się, które z działów warto sobie przypomnieć i powtórzyć jeszcze raz. Ponadto, możemy oswoić się ze specyficzną formułą zadań.
– W ostatnich tygodniach warto również skrupulatnie zapoznać się z zestawem wzorów matematycznych, z którego uczniowie będę mogli korzystać podczas egzaminu – mówi Marta Więcławska, nauczycielka MathRiders. – Są one dodatkową pomocą dla maturzystów, ale tylko pod warunkiem, że będą wiedzieli jak znaleźć w nich potrzebne informacje. Z moich obserwacji wynika również, że w ostatnich dniach niezwykle ważne jest rozwiązywanie testów w całości, bez zbędnych przerw. Zwracam na to uwagę, ponieważ wielu nastolatków ma problemy z koncentracją przez dłuższy czas. Dlatego w ostatnich dniach warto usiąść w spokojnym miejscu, „odłączyć się” od elektronicznych zabawek i odtworzyć jak najbardziej realne warunki właściwego egzaminu.
Kompleksowe przygotowanie do egzaminu to niewątpliwie klucz do sukcesu, jednocześnie warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc podczas rozwiązywania matematycznych zadań.
Oto TOP 5 porad przygotowanych przez nauczycielkę MathRiders dla maturzystów:
- Przeczytaj cały egzamin. Rozwiązywanie zadań warto rozpocząć od zapoznania się z całością arkusza. Przeanalizowanie treści pozwoli ocenić, z jakimi działami matematyki mamy do czynienia i jaka jest skala ich trudności. Być może na końcu znajdują się najłatwiejsze zadania, a jeśli skupimy się jedynie na pierwszych obliczeniach możemy ich nawet nie przeczytać.
- Nie bój się pytań otwartych. Wielokrotnie maturzyści widząc rozbudowane zadanie, zakładają, że musi być trudne. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią zadania i podjęcie próby rozwiązania. Jednocześnie nie opłaca się pozostawiać pytań zamkniętych bez odpowiedzi, ponieważ na egzaminie nie obowiązują punkty ujemne.
- Jeśli masz problemy z zadaniem, zostaw je i wróć do niego później. Często stres powoduje, że w jednej chwili zapominamy i nie potrafimy wykonać danych obliczeń. Dlatego warto odłożyć problematyczne zadanie. Zdarza się, że wykonując inne polecenie, umysł człowieka przypomina sobie klucz do rozwiązania tego poprzedniego.
- Uważaj na odpowiedzi, które wydają się prawidłowe. Przedstawione warianty różnią się nieznacznie, przez co nietrudno pomylić odpowiedź prawidłową z tą błędną. Odpowiedzi często celowo uwzględniają najczęściej popełniane przez uczniów pomyłki.
- Wróć do treści zadania. Wykonując skomplikowane matematyczne obliczenia warto ponownie przeczytać treść zadania i sprawdzić, czy dobrze je zrozumieliśmy. Przeprowadzając obliczenia często działamy schematycznie, a potem się okazuje, że polecenie było inne niż nam się wydawało. Dlatego też, dobrą praktyką jest zapisanie odpowiedzi, dzięki czemu sprawdzimy, jakie było pytanie i czy właśnie na nie znaleźliśmy rozwiązanie.
MJAN
dziennikbaltycki.pl
Matura 2020 z języka polskiego. Kilka wskazówek „last minute” dla maturzystów od polonistki [wideo] https://dziennikbaltycki.pl/matura-2020-z-jezyka-polskiego-kilka-wskazowek-last-minute-dla-maturzystow-od-polonistki-wideo/ar/c5-13099072
Matura 2020. To może być na maturze z matematyki. Zobacz TOP 10 “pewniaków”: https://dziennikpolski24.pl/matura-2020-to-moze-byc-na-maturze-z-matematyki-zobacz-top-10-pewniakow/ga/c5-14970272/zd/43353830