Najczęstsze błędy językowe w internecie? “Napewno” na czele listy

kultura.onet.pl

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY JĘZYKOWE INTERNECIE? “NAPEWNO” NA CZELE LISTY

 “Napewno” i “wogóle/wogule/” są najczęstszymi błędami językowymi popełnianymi w internecie w 2020 r. – wynika z raportu o kondycji polskiej ortografii. Raport powstał w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Raport 100 najczęstszych błędów w Internecie w 2020 r. opublikowała marka Nadwyraz.com, promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską. Specjaliści analizowali w polskojęzycznym internecie obecność 159 błędów przez 12 miesięcy. Łączna liczba zauważonych i przeanalizowanych błędów wyniosła 5 192 736. Z danych wynika, że błąd językowy pojawia się w internecie co 6 sekund, a internauci popełniają dziennie średnio 14 188 błędów.

15 najczęściej popełnianych błędów to:

 1. “napewno” – poprawnie: “na pewno“;
 2. “wogóle/wogule” – poprawnie “w ogóle“;
 3. “na prawdę” – poprawnie “naprawdę“;
 4. “narazie” – poprawnie “na razie“;
 5. “dzień dzisiejszy” – to pleonazm, czyli błąd stylistyczny, w którym jedna część dubluje treści drugiej; powinno być po prostu “dzień“, “dziś“, “dzisiaj” lub “dzisiejszy“;
 6. “po za tym/pozatym” – poprawnie “poza tym“;
 7. “na codzień” / “nacodzień” – poprawnie “na co dzień“;
 8. “orginlany” – poprawnie “oryginalny“;
 9. “muj” – poprawnie “mój“;
 10. “wziąść” – poprawnie “wziąć”;
 11. “conajmniej” – poprawnie “co najmniej“;
 12. “niewiem” – poprawnie “nie wiem“;
 13. “z przed/zprzed” – poprawnie “sprzed“;
 14. “jusz” – poprawnie “już“;
 15. “złodzieji” – poprawnie “złodziei“.

W czołówce rankingu znalazły się przede wszystkim błędy ortograficzne. 13 z nich powtórzyło się z czołówki ubiegłorocznego zestawienia. W 2020 r. błędne “apropo” zamiast porawnego “a propos” oraz “na przeciwko”, “na przeciw” zamiast poprawnie “naprzeciwko“, “naprzeciw” z zestawu z roku 2019 zostały wyparte przez “orginalny” oraz “złodzieji”.

Najczęstsze błędy językowe internecie

Największymi źródłami błędów w polskim internecie są Facebook (31,5 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (26 proc.) oraz YouTube (16 proc.). Na dalszych miejscach w zestawieniu znalazły się portale, fora dyskusyjne, Instagram, recenzje, Wykop i blogi.

Zdaniem autorów opracowania, wnioski z raportu są “zatrważające”, a internauci od lat popełniają te same błędy. “Raport wykazał, że liczba popełnianych błędów systematycznie rośnie, zaś te, które znalazły się w czołówce zeszłorocznego rankingu, wcale nie zanikły. Co to oznacza? Błędy te przywarły do codziennego języka, są popełniane powszechnie i w sposób zautomatyzowany” – czytamy w podsumowaniu raportu. Przeciwdziałać negatywnym tendencjom można w samym internecie. “Paradoksalnie warto wykorzystać to medium do działań popularyzujących poprawną polszczyznę”.

Koronamowa. Covidowe neologizmy

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że w 2020 r. większość czasu spędzaliśmy w domach, gdzie częściej korzystaliśmy z internetu. Analizie więc poddali koronamowę, czyli neologizmy powstałe w czasie pandemii. Przygotowali również słowniczek 15 covidowych neologizmów. Do jej weryfikacji posłużyły słowa nadesłane przez fanów profili Poprawna polszczyzna oraz Nadwyraz.com na Facebooku i Instagramie. Łączna liczba zbadanych pozycji to 698 737.

Przeanalizowane słownictwo – zdaniem autorów raportu – pokazuje dwie skrajne postawy wobec COVID-19. Pogardliwe określenia dla osób poważnie traktujących zagrożenie epidemiczne tworzą sceptycy i wyznawcy teorii spiskowych, którzy przez drugą stronę są nazywani “antymaseczkowcami”, “koronasceptykami”. Polacy często mówią o pandemii w sposób humorystyczny – “koronaparty”, “covidek”. Część neologizmów ma obelżywy charakter, jak słowa “koronaświrus”, “covidiota”.

Raport najczęstszych błędów w internecie ukazał się po raz trzeci. Powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym SentiOne.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., ma podkreślać bogactwo różnorodności językowej świata.