Radio Nowy Świat wkrótce rozpocznie nadawanie. Co wiadomo o nowej stacji?

kultura.onet.pl

RADIO NOWY ŚWIAT WKRÓTCE ROZPOCZNIE NADAWANIE. CO WIADOMO O NOWEJ STACJI?

Kiedy w połowie marca Wojciech Mann poinformował, że odchodzi z radiowej Trójki, wielu słuchaczy podejrzewało, że jest to sygnał nadchodzącej zmiany. Nie mylili się — dziennikarze, którzy w ramach solidarności z kolegami i koleżankami również opuścili rozgłośnię, założyli razem Radio Nowy Świat. Co wiadomo o nowej stacji? Wyjaśniamy!

Choć jednoznacznie tego nie potwierdzono, powszechnie uważa się, że sygnałem do założenia nowej stacji, która przejmie schedę po Trójce, było odejście z rozgłośni Anny Gacek, która pożegnała się ze stacją po 19 latach (dziennikarka ma teraz swoją audycję w sieci), a następnie Wojciecha Manna, który odszedł z rozgłośni po 55 latach pracy. Później zrezygnowała też Gaba Kulka, jak również Jan Młynarski i Jan Chojnacki.

Mann w rozmowie z Onetem opowiedział o powodach odejścia z Trójki, przyznając, że ma ono związek z odejściem Anny Gacek. Zdecydował sposób, w jaki Polskie Radio rozstało się z jego redakcyjną koleżanką. — Wymyślą jakiś „pasztet”, żebym wyszedł na złego — przekazał nam Mann.

Radio „Nowy Świat”. Kto nim pokieruje?

Nadawcą Radia „Nowy Świat” jest spółka Ratujmy Trójkę, której udziałowcami są m.in. była dyrektor Trójki Magda Jethon, byli dziennikarze tej stacji Jan Chojnacki i Wojciech Mann oraz członkowie grupy Ratujmy Trójkę — Patrycja Macjon i Piotr Jedliński.

18 kwietnia na stronie Patronite.pl. ruszyła zbiórka, której celem było uzbieranie środków na założenie nowej stacji. W ciągu pierwszej doby inicjatywę wsparło ponad 8 tys. patronów, którzy zadeklarowali miesięczną pomoc na kwotę ponad 253 tys. zł. Obecnie zebrana kwota to 1 mln 180 tys. 49 zł, a zbiórkę wspiera blisko 25 tys. patronów.

— Nie robimy tego dla biznesu. Chcemy zrobić świetne radio na takich warunkach, które pozwolą utrzymać ludzi. Wiele osób będzie musiało zrezygnować z tego, co robi teraz, czyli na przykład odejść z Trójki. Dynamika wpłat jest taka, że ten projekt naprawdę może powstać. Mamy szansę zebrania najlepszych dziennikarzy i stworzenia najlepszego radia — zapowiadała w rozmowie z Onetem Magda Jethon.

Radio ma funkcjonować z wpłat słuchaczy. Reklamy mają być brane pod uwagę jedynie wtedy, kiedy wpłaty społeczności patronów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie, pozwalającym sfinansować projekt w całości.

Radio Nowy Świat będzie miało siedzibę w dawnym przedszkolu na warszawskim Wilanowie. Przygotowano już studio emisyjne, bazę muzyczną i serwerownię; lada dzień rozpocząć ma się też testowanie streamingu.

Radio „Nowy Świat”. Kiedy start?

Stacja ma ruszyć w piątek, 26 czerwca — podaje branżowy portal Wirtualnemedia.pl. Pierwszy program ma poprowadzić Wojciech Mann. Dziennikarz zastrzegł jednak w odpowiedzi dla portalu, że stacja ruszy w tym terminie, „jeżeli wszystko się dobrze ułoży”.

Gościem audycji będzie Michał Nogaś, również były pracownik Trójki, a dziś dziennikarz „Wyborczej” i „Książek. Magazynu do Czytania”. Nogaś będzie w Radiu Nowy Świat prowadził również swoją audycję o literaturze.

Radio „Nowy Świat”. Kogo tam usłyszymy?

W Radiu Nowy Świat usłyszymy także Marcina Kydryńskiego, który w rozmowie z Onetem zapowiedział powrót ze „Sjestową” muzyką. Z kolei Wojciech Waglewski i jego syn Bartosz „Fisz” Waglewski przygotowują „Magiel w radiu Nowy Świat”, audycję podobną do tej, którą prowadzili w Trójce. Ich program ma wystartować 30 czerwca.

Obok byłych Trójkowiczów w Nowym Świecie pojawi się także Maciej Stuhr, Dorota Segda, Michał Rusinek oraz Jerzy Radziwiłowicz. Aktorzy usiądą przed mikrofonem w audycji „Mistrzowie grają w Nowym Świecie”.

Wiadomo również, że na antenie nowego radia rozbrzmi głos Zbigniewa Zamachowskiego, który będzie miał swoją audycję o muzyce filmowej; swój program będzie miał także krytyk filmowy Tomasz Raczek. „Piosennik” w każdą niedzielę w godzinach 20:00-22:00 poprowadzi natomiast Andrzej Poniedzielski.

W radiu usłyszymy także m.in. Jana Emila Młynarskiego, Kubę Badachacha, Piotra Bukartyka czy Joannę Kołaczkowską.

Okazuje się, że do załogi nie dołączy Anna Gacek. Twórcy rozgłośni przekazali, że Gacek zdążyła się zaangażować w inne projekty. „Pani Anna Gacek w odpowiedzi na propozycję współpracy poinformowała nas, że jest w tej chwili zaangażowana w inne projekty. Żałujemy, ale szanujemy tę decyzję” — poinformowano.