Sztuczna inteligencja o COVID-19: za szybkie rozluźnienie ograniczeń może spowodować katastrofę

komputerświat.pl

Dawid Długosz

Sztuczna inteligencja o COVID-19: za szybkie rozluźnienie ograniczeń może spowodować katastrofę

Naukowcy z MIT wyszkolili sztuczną inteligencję w kierunku przewidywania skutków pandemii koronawirusa. Stworzony model pokazuje, że zbyt szybkie rozluźnienie obowiązujących obecnie ograniczeń może mieć katastrofalne skutki. Ludzie przez najbliższy czas muszą unikać kontaktów z innymi.

Specjaliści z MIT (Massachusetts Institute of Technology, prestiżowa uczelnia w USA) postanowili przeszkolić sztuczną inteligencję w celu przewidywania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Co ciekawe, wyrównanie nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych i Włoszech prognozowane jest na przyszły tydzień. Jednak wszystko ma zależeć od ludzi.

Sztuczna inteligencja przewiduje, że jeśli obowiązujące obecnie ograniczenia zostaną zbyt prędko złagodzone, to po prostu dojdzie do katastrofy. Dobrym przykładem jest tu Singapur, gdzie doszło do drugiej fali zachorowań na COVID-19. Było to następstwem zbyt szybkiego powrotu do poprzedniego stanu normalnego funkcjonowania społeczeństwa.

Co ważne, sztuczna inteligencja MIT została dokładnie przeszkolona pod kątem różnych krajów, gdzie obowiązują inne ograniczenia. Wykorzystane dane pochodziły z okresu od stycznia do początku marca. Następnie dopasowano prognozy dla kwietnia do rzeczywistych statystyk.

MIT przestrzega, że dotychczasowe działania nie będą miały sensu, jeśli ludzie zbyt szybko złagodzą ograniczenia. Wtedy dojdzie do masowych zachorowań na COVID-19 i koronawirus zacznie się mocniej rozprzestrzeniać. Dlatego pamiętajmy, że zostajemy w domu.

Sztuczna inteligencja ma mnóstwo zastosowań. W przypadku koronawirusa okazała się być użyteczna również w trakcie diagnozowania choroby.